Gorzkie meandry przeszłości

 


Zakazany romans opleciony grubą tkaniną historycznych informacji, począwszy od I wojny światowej i skończywszy na rządach władzy ludowej.  Polski chłopak, Tadeusz (w tej postaci można dostrzec alter ego autora), patriota, po łapance trafia do bauera Franza i zakochuje się w jego córce Melanii.

Miłość zmierza do szczęśliwego finału, córka Herr Franza robi wiele, aby narzeczony uwierzył, że może mieć za żonę Niemkę. Uczy się naszego języka, przechodzi nawet na wiarę katolicką, uczy się katechizmu, byle tylko polski kapłan (znaleziony z trudem tuż po wojnie) udzielił im ślubu.

Jednak nie wszystko jest sielanką. Herr Franz, ojciec Melanii, który odnosi się życzliwie do Polaków, ma domu chorą żonę, która do naszego narodu pała wprost nienawiścią. I nie tylko żonę, syn gestapowiec Hans dużo namiesza w powieści.

Do tego Melanii z urody jest typową Aryjką, tym bardziej Niemcy ją mają za zdrajczynię, a własna matka ją przeklina…

Książka napisana jest prostym językiem, zawiera wiele uniwersalnych przemyśleń. O tym, że nie można oceniać ludzi biorąc pod uwagę tylko ich narodowość, bo można komuś zrobić krzywdę. O tym, że policje polityczne na całym świecie są takie same.

Z książki wynika też, że zachowanie tajemnicy nie jest wcale łatwe. „ Ani ty, ani  ja nie znamy granic  swojej wytrzymałości na tortury, to lepiej jest nie wiedzieć tego, czego się nie musi. Powinieneś zrozumieć to raz na zawsze”, mówi do Tadeusza jego ojciec. Później to mądre zdanie jeszcze powróci.

W książce są też nieśmiałe, ale urocze sceny erotyczne. Bohaterowie, ich losy, cechy charakteru, zachowanie, trafiają do wyobraźni. W powieści pojawia się tajemniczy Polak Zygmunt, również przymusowy robotnik…

Czesław Hajduk ps. „Gopło” urodził się w 1932 roku na Nowogródczyźnie. Poznał sowiecki szowinizm i faszystowskie zbrodnie. W 1946 r. w ramach tzw. „repatriacji” został wysiedlony na Pomorze. W 1948 roku ze szkolnym kolegą zorganizował konspiracyjną Polską Organizację Wojskową, skierowaną przeciwko zbrodniom Sowietów. Po rocznej działalności organizacja została zdekonspirowana, a autor przeszedł brutalne śledztwo i został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Na mocy amnestii wyszedł z więzienia po  4 latach 3 miesiącach i 2 tygodniach.

Skończył medycynę i zamieszkał w Płocku.

Jest prezesem Oddziału Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy, członkiem Stowarzyszenia Hospicyjnego i członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy.

Milena

Czesław Hajduk „Gopło”, Gorzkie meandry przeszłości, Warszawa 2023


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni