Broniewski. MIŁOŚĆ, WÓDKA, POLITYKA



Polecam Państwu, moim zdaniem, najciekawszą  książkę, która ukazała się jesienią ubiegłego roku.
Mariusz Urbanek „Broniewski. MIŁOŚĆ, WÓDKA, POLITYKA”
Wydawnictwo ISKRY 2011
Polecam nie dlatego, że sprzedała się już, po kolejnych dodrukach, w nakładzie ponad 10 tysięcy egzemplarzy i także nie dlatego, że w plebiscycie przeprowadzonym wśród internatów www.salonkulturalny.pl zajęła drugie miejsce w kategorii na Najlepsze Książki 2011 Roku – Literatura Faktu. Po prostu naprawdę warto. Młodsze pokolenie Broniewskiego już nie zna, a starsze... kojarzy Go głównie jako poetę PRL – u.
Urbanek w 50 lat po śmierci portretuje na nowo Poetę. Uzupełnia ten obraz, wypełnia brakujące szczeliny, zachęca do wstrzymania się przed pochopnym zaszufladkowaniem.
Opowiada o Broniewskim legioniście Piłsudskiego, osadzonym stalinowskim więźniu, żołnierzu Andersa, którego skierowano na przymusowy urlop w Jerozolimie. Mając szansę pozostania na emigracji w Londynie, wybrał powrót do kraju dowiedziawszy się o „istnieniu” i odnalezieniu żony Marii Zarębińskiej. Przyjazdem do Polski skazuje się na kategorię „poety komunistycznego”. Jednak można pokusić się o myśl, że właśnie tylko w poezji odniósł życiowy sukces. Zawsze był w zgodzie ze sobą, był szczery i wierny sobie, wartościom, w które wierzył i za które płacił zdrowiem i życiem. Książka Urbanka skierowana jest więc do czytelnika posiadającego w sobie ambicję, przestrzeń wewnętrzną i odwagę samodzielnego wyrobienia sobie opinii, który nie przyjmuje bezkrytycznie sądów innych.
To dla czytelnika spotkanie sam na sam, w cztery oczy, z biografią Poety i zawiłościami epoki, w której żył. Niezapomniane głębokie doświadczenie literackiego obcowania z postacią genialnego Poety, którego niemal każdy wiersz jest jak wyrwany z wnętrza organizmu. Wiele z nich  wzruszeniem chwyta czytelnika za gardło. Szczerze polecam.

Zapraszam do Książnicy Płockiej na spotkanie z autorem Mariuszem Urbankiem, które poprowadzi Jerzy Kisielewski – dziennikarz Polskiego Radia pr. II
23 lutego 2012, godz.18.00

Ewa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni