Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 


Poeta, żołnierz, patriota. Wydaje się, że o Baczyńskim wiemy dziś naprawdę dużo. Na przykład to, że wojna pokrzyżowała jego plany i przekreśliła marzenie o studiowaniu na Akademii Sztuk Pięknych (zamierzał być grafikiem i ilustratorem), zmusiła go do walki o ojczyznę, by w końcu doprowadzić do jego śmierci w Powstaniu Warszawskim.

Jak wielu polskich twórców Krzysztof Kamil Baczyński „obrósł w legendę” i stał się pewnego rodzaju pomnikiem – mitycznym, heroicznym bohaterem swoich czasów. To oczywiście prawda, ale czy nie pora zacząć dostrzegać także jego ludzką stronę? Był przecież młodym, szaleńczo zakochanym człowiekiem, niezbyt pilnym uczniem, studentem polonistyki, który na zajęcia chodził w kratkę, kochającym synem rozdartym między zgodą z Baśką a dobrymi relacjami z matką.

W Roku Broniewskiego Książnica starała się „odbrązowić” płockiego poetę, pokazując jego różne oblicza. Być może taki zabieg sprawdziłby się w przypadku innych artystów, choćby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Próbę „odświeżenia” wizerunku poety należącego do Pokolenia Kolumbów odważyła się podjąć Katarzyna Zyskowska w wydanej w 2022 roku książce „Szklane Ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. Jest to niezaprzeczalnie publikacja niezwykła – autorka oddaje w niej głos trzem osobom: Kamilowi, Baśce i Stefani Baczyńskiej, z powodzeniem można ją czytać jak powieść obyczajową. Nie znajdziemy tu naukowych terminów, wypowiedzi znawców literatury. Pozostają emocje, plątanina uczuć i trudnych doświadczeń, skrywane namiętności i niedające zasnąć wspomnienia każdej z postaci.

22 stycznia 1921 urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. 

102 lata później polecamy Wam tę intymną opowieść o miłościach — jest w niej tyle samo smutku co piękna.

Marta


Książkę „Szklane Ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” znajdziecie w
Filii nr 3, 5, 10, 11 oraz w Wypożyczalni Głównej Książnicy Płockiej. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni