Beta Rachel Cohn



Beta to pierwszy tom cyklu powieści z pogranicza s.f. i fantasy adresowanego do starszej młodzieży.
Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości na rajskiej wyspie Dominium.
Dominium to archipelag wysp, który powstał na skutek podwodnej erupcji wulkanu. Mała ona miejsce tysiące mil od wybrzeża Kontynentu, czyli nowego układu geopolitycznego, utrwalonego po tragicznym okresie w dziejach ludzkości, zwanym Wojnami Morskimi.
Najzamożniejsi i najbardziej wpływowi mieszkańcu Kontynentu kupili i zagospodarowali wyspę w taki sposób, że stała się rajem rekreacyjnym dla podobnych sobie notabli. Dzięki pracy wybitnych naukowców i mistrzów duchowych otaczający wyspę ocean zamienił się w morze o fiołkowych falach i cudownych właściwościach. Kąpiel w nim powoduje całkowitą metamorfozę. Ludzie zanurzywszy się w jego toni, odprężają się, ulegają czarowi tego miejsca i poszerzają swoją świadomość.
Po przemodelowaniu oceanu ulepszono też powietrze. Zaprojektowano system, który wpompowuje do atmosfery „tlen premium”. Wdychanie tak zmodyfikowanego powietrza wprawia w stan euforii, a skutkiem ubocznym tego błogostanu jest niechęć do pracy. Potrzebni więc byli pracownicy, którzy obsługiwaliby przybywających na wyspę gości. Fundatorzy wyspy postanowili stworzyć siłę roboczą nieczułą na rozleniwiające działanie uroków wyspy. W specjalnym kompleksie badawczym światowej sławy specjalistka od klonowania stworzyła repliki ludzi bez duszy. Jedną z nich jest Elizja, nastoletnia wersja klonu typu Beta (czyli model próbny) o pięknej twarzy i doskonale proporcjonalnym ciele spełniającym wymogi dominującej na wyspie estetyki.
Od chwili „wyklucia” jest uczona, że wygląda jak człowiek, ale człowiekiem nie jest. Nie posiada duszy i tym różni się od swojej Pierwszej, czyli dziewczyny, z której została sklonowana. W zamian dostała chip wszczepiony w mózgu, który zawiera wszelkie informacje niezbędne do tego, by mogła pełnić na Dominium przypisaną jej funkcję. Będzie jej podpowiadał, jak naśladować ludzkie emocje, by fizycznie wyrażać to, czego ciało pozbawione duszy odczuwać nie może.  
Elizja jako jedyny udany model Beta zostaje wystawiona na sprzedaż w ekskluzywnym butiku, skąd trafia do rodziny miejscowego Gubernatora, gdzie ma dotrzymywać towarzystwa pani domu i być towarzyszką zabaw dla dzieci. Początkowo bardzo przyjemne i bezrefleksyjne życie dziewczyny zmienia się, gdy nastolatka odkrywa swoją zdolność do odczuwania emocji. Uświadamia sobie również, że zachowała pamięć swojej Pierwszej.
Jednak prawdziwy przełom następuje w momencie, gdy poznaje Tahira i doświadcza niemożliwego w jej przypadku, czyli miłości.  Jeżeli prawda o jej zdolności odczuwania emocji wyjdzie na jaw, Elizji jako klonowi Defektowi będzie groziła dezaktywacja. Czy siła miłości okaże się silniejsza od bezdusznego systemu w tym pozornie poukładanym i szczęśliwym świecie?
Piękna i zarazem przerażająca wizja przyszłości, może bardziej prawdopodobna niż nam się wydaje. Polecam!

                                                                                                                Ola

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni