Z Ziemi Płockiej pod Grunwald



W lipcu 2010 roku obchodziliśmy sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Starostwo Powiatowe w Płocku  przyłączyło się do uroczystych obchodów tego wydarzenia, wydając  książkę pt. Z Ziemi Płockiej pod Grunwald, którą  od strony naukowej opracował  ks. prof. Michał Grzybowski. Lekturę  tę,  chociaż nie czyta się jej łatwo, chciałabym polecić regionalistom płockim przede wszystkim ze względu na jej wartość  poznawczą. Temat stosunków polsko - krzyżackich  na pograniczu Mazowsza i  państwa zakonnego pod koniec XIV i na początku XV wieku potraktowano tu, według mnie, w sposób wyczerpujący.  W pierwszej kolejności przedstawiono  osoby   kształtujące politykę Mazowsza z państwem krzyżackim w okresie przedgrunwaldzkim - księcia  mazowieckiego Janusza I Starszego,  jego brata Ziemowita IV oraz biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi. Znalazło się tu też miejsce na  prezentację   Czerwińska - miasta znanego   głównie  z przeprawy przez Wisłę wojsk polskich zmierzających  na spotkanie z Krzyżakami i ze znajdującego się tu  kościoła romańskiego, w którym po wygranej bitwie król Władysław Jagiełło złożył hełm druciany (misiurkę) jako dziękczynne wotum.
     Centralną i zarazem najciekawszą część publikacji stanowi reprint książki ks. Władysława Mąkowskiego - znawcy dziejów  średniowiecznego Mazowsza zatytułowany Przez Mazowsze pod Grunwald 1410 r. Szkice regionalno - historyczne. Jest to opis dokładnej trasy przemarszu  i miejsc postojów wojsk polsko - litewskich w drodze na  Grunwald.  Jego lektura pozwala lepiej zrozumieć  średniowieczną logistykę wojenną,  a historię słynnego mostu łyżwowego opisano w nim szerzej niż w podręcznikach historii. Ciekawy jest język  tej pracy stylizowany na staropolski, a nazwy niektórych mijanych przez rycerzy miejscowości  podane są w brzmieniu XV-wiecznym.  
     Omawiając  „problem krzyżacki”, chciałabym polecić świetne opracowanie wojny polsko - krzyżackiej 1409-1411 autorstwa Stefana M. Kuczyńskiego pt. Bitwa pod Grunwaldem, które czyta się jak bardzo ciekawą powieść. Jest ona w stanie rozbudzić głębsze zainteresowanie problematyką polsko-krzyżacką. Wówczas książkę Z Ziemi Płockiej pod Grunwald przeczytamy „siłą rozpędu”  jako doskonałe rozwinięcie tematu. 

Iwona

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni