Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej


 

Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej

Weronika Kostyrko

Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej Weroniki Kostyrko to jedna z wielu ostatnio na rynku książek ukazujących historie żydowskie. Jest to fascynująca opowieść o ikonie tańca, która całe życie starała się spełnić swoje marzenie o tańcu. Książka Kostyrko to pierwsza tak pełna biografia urodzonej w Warszawie żydowskiej tancerki.

Wieloletnia praca, na którą składały się poszukiwania informacji w różnych częściach świata, analiza listów, dokumentów, zdjęć, spotkania z członkami rodziny i znajomymi Nireńskiej i jej męża Jana Karskiego pozwoliły autorce na spisanie niezwykłej historii. Dzięki lekturze książki czytelnik podróżuje do Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Poznajemy Nireńską jako wybitną tancerkę modern, kobietę o silnym charakterze, a jednocześnie bardzo wrażliwą i kochliwą biseksualną kobietę. Czasy, w których przyszło jej żyć wywarły na niej piętno na całe życie – gdyby nie zagłada i strata w Holokauście całej niemal rodziny byłaby zapewne zupełnie innym człowiekiem. Książka Weroniki Kostyrko to biografia, ale przedstawia czytelnikowi nie tylko samą Nireńską, ale także przybliża czasy, w których tancerka żyła i ludzi, których spotykała.

Biografię Nireńskiej zdecydowanie warto przeczytać. Znacie współczesne gwiazdy Norah Jones i Anoushkę Shankar? Z książki dowiecie się, że Pola tańczyła w jednym zespole z ich ojcem Ravim Shankarem. Takich ciekawostek czeka was o wiele więcej. Prawie każda postać pojawiająca się w życiu Nireńskiej, a opisana przez Kostyrko, to cały rozdział historii kultury. Książki tej nie da się, wręcz nie należy, czytać szybko. Warto delektować się każdą chwilą spędzoną z ludźmi, którzy odegrali ważną rolę w życiu Poli Nireńskiej – tancerki, dla której taniec pozostał pasją aż do śmierci.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni