Antologia samowydawców

 


Z regionalnej półki!

„Mają oni pełną swobodę w pokazywaniu Ci wykreowanych przez siebie światów i niczym nieskrępowane możliwości w opowiedzeniu jednej z przygód, jakie miały w nich miejsce”. W Polsce ostatnio bardzo rozwija się ruch samowydawniczy, w którym to człowiek pióra decyduje, co, jak i z kim chce wydać. Podobnie o szacie graficznej i kolportażu.

Na płockim rynku pojawiły się kolejne antologie samowydawców. Wśród autorów są płocczanie. „Własna ścieżka”, „Ślady na śniegu”, „Opowieści przy ognisku” to trylogia zawierająca opowieści w różnych gatunkach literackich. Przeważa fantasy, sf, kryminał, groza, historyczne, obyczajowe, romans, podróżniczo-przygodowe.

Odnajduje się w tym świecie Radosław Lewandowski. Jego opowiadania umieszczone są w znanych pisarzowi klimatach fantasy i wikingów. W pierwszej z nich, tej krótszej,  Lewandowski w przewrotny sposób sięga po morski mit o Latającym Holendrze. „Historia statku nigdy nie zaginęła i nie zaginie. Każdego jednak, kto ją usłyszy czeka jakieś nieszczęście”, wieszczy autor.

Drugie z opowiadań jest o tym, jak Szwedzi i Norwegowie „idą” na Duńczyków. Wojenne fantasy – dla wielbicieli takiej mieszanki opowieść będzie na pewno interesujące. Ale w tym świecie także czeka nas mrożąca krew w żyłach historia.

Lewandowski pilnuje czystości języka, dyscyplinuje przaśne metafory i nie przekracza granicy dobrego smaku w scenach erotycznych. Słowem, broni honoru samowydawcy.

Andrzej Zarębski z kolei w „Opowieści przy ognisku” dotyka Polski współczesnej. Boleśnie, bez owijania w bawełnę. Parada równości, kontrmanifestacja narodowców i wszystko okraszone nawiedzonym księdzem „Robakiem”. Tęczowi tym razem wygrają…?

Co łączy królową Amelię, płatnego zabójcę i nowego króla Annady? W kraju pogrążonym w chaosie po śmierci króla Izydora każdy usiłuje znaleźć dla siebie nowe miejsce, lecz prastare przepowiednie, magia, ciągłe intrygi i dawne ambicje nie dają o sobie zapomnieć a los bywa przewrotny, czyli zapowiedź treści „Tropów ” Kamili Goszczyńskiej.

„Narodziny” płockiej autorki to historia zwykłej dziewczyny, której nagle przydarzają się niezwykłe rzeczy. Zmuszona do ucieczki ze swojej wioski stawia czoła nowemu wyzwaniu i wkracza w zupełnie nieznany sobie świat magii i niebezpieczeństw.

Słowa Goszczyńskiej najlepiej podkreślają cele i zamierzenia samowydawców. „Każdy z nas chodzi własną ścieżką, ale wszyscy tworzymy dla Was dobrą literaturę.”

Przekonajmy się o tym sami. Zapraszamy do Czytelni!

Przypominamy naszym czytelnikom, że pierwszy tom antologii samowydawców nosi tytuł Własna ścieżka: pierwsza antologia samowydawców / autorzy:  Izabella Agaczewska, Adrianna Biełowiec, D.B. Foryś, Kamila Goszczyńska, Agata Kasiak, Irena Omegard, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Karolina Salwowska, Marks Dieter, Paweł Kolarzyk, Janusz Muzyczyszyn, Franciszek M. Piątkowski, Mateusz R.M. Rogalski, Michał Wójcik, Kamil Zinczuk, Płock 2022.

Ślady na śniegu: druga antologia samowydawców / Izabella Agaczewska, Kamila Goszczyńska, Weronika Karczewska-Kosmatka, Agata Kasiak, Agnieszka Kowalska-Bojar, Radosław Lewandowski, Monika Litwinow, Mariusz Łapiński, Janusz Muzyczyszyn, Izabela Redesiuk, Mateusz R.M. Rogalski, Płock 2022.

Opowieści przy ognisku: trzecia antologia samowydawców / Robert Batory, Sylwia Gudyka, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Stefan Król, Radosław Lewandowski, Mariusz Łapiński, Tomek Miłowicki, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Michał Wójcik, Andrzej Zarębski, Płock 2023

W zbiorach Książnicy Płockiej znajduje się już czwarta („Zbiór legend niezwykłych”) i piąta („Tęczowa”) część antologii samowydawców.

Milena

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wisła. Biografia rzeki

Krwawy Mikołaj

Moje fado