Śmierć na bogato

 

Na spotkaniu autorskim Jacka Ostrowskiego w Książnicy Płockiej jedna z czytelniczek z pierwszych rzędów wyznała, że przeczytała najnowszą książkę autora w… cztery godziny.

Czy to możliwe? Faktycznie mnóstwo w niej akcji, niewiele opisów, dużo złotych myśli, goryczy i mądrości.

Jacek Ostrowski, który  w 10 książkach pisał o prawniczce Zuzie Lewandowskiej,  tym razem sięgnął po inną postać, ale znowu kobiecą. Agata o wielu twarzach i nazwiskach (jednym z nich jest Johnson) jest niezrównanym operatorem drona w amerykańskiej armii. Urodziła się w Płocku, ale wychowała w Stanach Zjednoczonych. Tym samym tradycyjnie, choć epizodycznie, pojawia się nasze miasto, a nawet sama podstarzała, choć nadal szybka i czujna Zuza Lewandowska.

Agata, czarnowłosa przystojna kobieta, na wojnie w Syrii była torturowana i pozostały jej po tym paskudne blizny, nie tylko na twarzy. Jeśli używa maści, (jak znajdzie czas i ochotę), blizny rozjaśniają się i mniej bolą.

Pełno w książce odniesień do faktycznych postaci i faktów. Widać, że proces wydawniczy nie trwa długo, skoro autor zdołał o nich wspomnieć.

Ostrowski droczy się z popkulturą, Agata jest uzależniona od środka przeciwbólowego vicodinu. Tak, tego samego, którego używał dr Gregory House. Może właśnie to łączy ją mentalnie z postacią rozgoryczonego i cynicznego bohatera amerykańskiego serialu.

Choć została prywatnym detektywem w Hiszpanii, do powrotu do służby zachęcają ją siły specjalne. Agata za wiele słyszała i widziała, żeby znów bawić się dronem: tyle śmierci, tyle nieszczęść, tyle rozerwanych zwłok.

Ostrowski perfekcyjnie charakteryzuje bohaterkę nie tylko przez opisy, ale też przez fakty z jej życia. Agata marzy o operacji plastycznej, aby trochę zapomnieć o bólu, ale brakuje jej kasy. Biznes się nie kręci, więc bohaterka podejmuje się ryzykownego zlecenia od firmy „Pomocna Dłoń” i tak właśnie zawiązuje się akcja książki. Nie tylko Agata zwraca naszą uwagę, kobiety rzadko bywały na wojnie. Pełno wokół niej mężczyzn. Najbardziej wyróżnia się mentor  dziewczyny,   Kingsley, dziwak od lat mieszkający na wyspie obłąkanych włoskiej Poveglii, gdzie  boją się pływać nawet lokalsi. Postać perfekcyjnie zaprezentowana, bohater z Afganistanu, który nadal ma duży potencjał i otacza Agatę opieką. Zresztą na weteranów wojennych trafia się na każdym kroku. Jeden z nich, Tomek, skończył w Polsce z butelką taniego wina…

Powieść Ostrowskiego wymaga trochę wysiłku przy lekturze z uwagi na to, że narrator lekko przeskakuje do innych państw, zmienia czas akcji. Za to otrzymujemy w bonusie prawdziwe miejsca i potrawy.

Z powieści autora można wyciągnąć wniosek o bezsensowności wszelkich wojen, a jednocześnie potędze pieniądza. Stare układy, nowe nieszczęścia rządzą światem. I niech to zostanie jako przesłanie tej w sumie gorzkiej i mądrej książki.  Bohaterka  to nie brawurowa Zuza Lewandowska, ale kobieta z zespołem stresu pourazowego i oczywiście… psem. Świat bez zwierząt jest u Ostrowskiego niewiele wart.

Milena

Jacek Ostrowski, Śmierć na bogato, Warszawa 2024, wyd. Skarpa Warszawska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni