Ocalić od zapomnienia


Książka Wojciecha Manna to piękne świadectwo więzi łączącej ojca z synem. Jest to także próba ocalenia od zapomnienia jednego z niezwykłych polskich artystów.
Kazimierz Mann (1910-1975) był malarzem i grafikiem. Urodził się we Lwowie, tam studiował architekturę, później naukę kontynuował w Wiedniu. W 1936 roku został kierownikiem atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej PAT. Najważniejsza przedwojenna praca Kazimierza Manna to polichromia w schronisku na Gubałówce. Artysta zajmował się malarstwem ściennym i sztalugowym, mozaiką, grafiką użytkową i warsztatową, plakatem oraz oprawą plastyczną wystaw. Najsłynniejsza jego praca to projekt panneau, za który w 1939 roku otrzymał złoty medal na Światowej Wystawie w Nowym Jorku.
Wojciech Mann, autor książki jest znanym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, od lat związanym z Programem 3 Polskiego Radia. Wybitny znawca muzyki rockowej w Trójce, obecnie prowadzi poranne piątkowe wydanie „Zapraszamy do Trójki”, także ”Manniaka po ciemku” oraz niedzielne „Piosenki bez granic”. W latach 70. zadebiutował w TVP, gdzie zrealizował wiele znanych i lubianych programów m.in. „Szansę na sukces”. Autor książek m. in. „Fotografomania: obrazki autobiograficzne”, „Rock Mann, czyli jak nie zostałem saksofonistą”, „Kroniki wariata z kraju i ze świata”, tłumacz oraz autor piosenek.
Książka zawiera wiele ciekawych anegdot z dzieciństwa autora, jest próbą nakreślenia słowem portretu Kazimierza Manna. Bohater wspomnień był dobrym ojcem, prowadzał swojego syna Wojtka do teatru kukiełkowego, ogrodu zoologicznego, cyrku – wówczas były to jedne z niewielu atrakcji dla dzieci. Z tych wypraw z synem artysta czerpał inspirację dla swoich prac. Na przekór siermiężnej, peerelowskiej rzeczywistości dzieła Kazimierza Manna są barwne i pełne optymizmu. Książka została starannie wydana przed wydawnictwo Znak, zawiera kilkadziesiąt reprodukcji prac artysty przeplatanych wspomnieniami syna. Uzupełnieniem reprodukcji są rodzinne zdjęcia Mannów. Ciekawym dodatkiem jest esej krytyka sztuki Anny Arno „Kazimierz Mann – niepodległość wyobraźni”. Tekst Arno stanowi fachową analizę twórczości plastycznej bohatera książki.
„Kazimierz Mann. Artysta” to wzruszająca i zabawna opowieść nie tylko o niezwykłym człowieku, jego talencie i poruszających wyobraźnię dziełach, ale także o sile pamięci i rodzinnych więzi.

Barbara

Wojciech Mann, Kazimierz Mann. Artysta. Kraków 2018

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni