Drogie życie

Drogie życie to zbiór opowiadań kanadyjskiej pisarki Alice Munro, uznanej za mistrzynię krótkiej formy epickiej. Akcja każdego z opowiadań skupia się wokół wydarzenia, które ma decydujący wpływ na życie bohaterów. Bogactwo szczegółów i różnorodność emocji angażują czytelnika i zachęcają do przyjrzenia się własnemu życiu. W większości opowiadań narratorami są kobiety - zagubione, poszukujące wrażeń, często własnej tożsamości. Autorka ukazuje skomplikowaną strukturę psychiczną kobiety, jej wrażliwość, marzenia, ambicje, niekiedy nieracjonalność. Gretę (Dotrzeć do Japonii), pozornie szczęśliwą w małżeństwie, ogrania obsesja na punkcie zdrady. Dawn (Domowe zacisze), całkowicie podporządkowana swojemu mężowi despocie, zbiera się na odwagę i postępuje wbrew woli małżonka. Lea (Wyjechać z Maverley) ucieka z małego miasteczka i od ortodoksyjnego ojca, wychodzi pochopnie za mąż, a później rzuca się w objęcia przypadkowo spotykanych mężczyzn. Vivien (Amundsen), pomimo okrucieństwa lekarza, który zamiast ją poślubić kupuje jej bilet powrotny, nie zabija w sobie uczucia do niego.
W opowiadaniach Alice Munro powtarzają się pewne motywy. Na przykład pociąg - symbol podróży, przenosi bohaterów z jednego miejsca na drugie, pomaga osiągnąć cel, przeznaczenie, niekiedy bywa formą ucieczki. To w pociągu toczy się akcja pierwszego opowiadania, a bohaterka kolejnego podróżuje pociągiem do miejscowości, w której rozpocznie nowy etap w swoim życiu. Każde z opowiadań zakończone jest w taki sposób, że można dopowiedzieć swój własny dalszy ciąg. Dzięki temu przeczytane słowa pozostają w czytelniku jeszcze przez dłuższy czas.
Cztery opowiadania kończące zbiór posiadają wyraźny aspekt autobiograficzny. Są poprzedzone notą od autorki, w której Munro wyznaje: „To zupełnie odrębny zbiór utworów literackich, autobiograficznych, jeśli chodzi o sferę uczuć, ale niekoniecznie jeśli idzie o fakty”. To w nich pisarka wspomina swoje dzieciństwo spędzone na lisiej farmie, rodziców, tkwiące w pamięci krajobrazy sprzed lat, a także swoje pierwsze zetknięcie się ze śmiercią, chorobą. Pisarka wyznaje: „Wierzę, że te wspomnienia, pojawiające się w takiej formie po raz pierwszy i po raz ostatni – najbardziej mi bliskie – najwierniej oddają to, co chciałabym powiedzieć o sobie i swoim życiu”. W 2009 roku przyznano jej prestiżową międzynarodową nagrodę Man Booker International Prize za całokształt twórczości literackiej.
Alice Munro w 2013 r. otrzymała literacką Nagrodę Nobla.
Beata

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni