środa, 22 lutego 2012

Dziesięć stron świataKolejna, godna polecenia książka wielokrotnie nagradzanej i cenionej przez czytelników autorki.
         Dziesięć stron świata to dziesięć opowiadań, dziesięć kultur i dziesięciu bohaterów, których losy rozgrywają się w różnych miejscach na świecie – m.in. w Indiach, Kolumbii, na Białorusi, w Danii, Japonii, USA i w Polsce.
         Pozornie niezwiązane ze sobą historie prezentujące odległe rzeczywistości coś jednak łączy. Czytelnik szybko orientuje się, że motywem przewodnim książki są marzenia piętnastolatków, które w dużej mierze zależą od tego, gdzie przyszli na świat i z jakich domów pochodzą.
         Każde opowiadanie to odrębne losy i różne aspiracje, których realizacja wymaga dużej determinacji. Zderzenie marzeń z rzeczywistością czasami bywa bolesne i ma swoją cenę.
Na mapie marzeń znalazły się losy Kolumbijki Cesaria, zarabiającej na życie własnym ciałem i marzącej o karierze tancerki samby, Dunki Emmy, której światem zachwiała wiadomość o ślubie mamy  z przyjaciółką, Japończyka Aki, który pomaga swojemu bratu uzależnionemu od internetu, Piotra z Warszawy, któremu przyjdzie zmierzyć się z pokusą  zdobycia szybkich pieniędzy za cenę złamania własnych zasad.
Dziesięć stron świata to także książka o  podejmowaniu decyzji, odwadze i odpowiedzialności za swoje życie. Bohaterowie muszą dokonać wyboru – mogą zaakceptować rzeczywistość lub próbować ją zmienić, mogą powielać losy swojego środowiska lub próbować wydostać się z niego.
Opowiadania polecam przede wszystkim gimnazjalistom, ale jeśli osoba dorosła sięgnie po tę książkę, to również znajdzie tu coś dla siebie, choćby przypomnienie tego, że na realizację marzeń nigdy nie jest za późno. To także propozycja dla tych, którzy poszukują odpowiedzi na zawsze aktualne pytanie o to, jaki mam wpływ na własne życie, a w jakim stopniu określa nas czas, miejsce, kultura, rodzina i przypadek.

Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz