Na pierwszy ogień... Tragedyja Płocka



„Tragedyja Płocka”,  o wiele mówiącym podtytule : ”Legenda o zazdrości księcia Siemowita rymem i obrazem przedstawiona”, to pozycja w zbiorach regionalnych Książnicy Płockiej godna polecenia miłośnikom historii Płocka. W książce opisane są dzieje Siemowita III, księcia Płocka i Mazowsza w latach 1370-1381.
    Polecam ją szczególnie początkującym historykom ponieważ opowieść  o  porywczym księciu podana jest tu w formie, która zadowoli  zarówno tych, co wolą zażyć gotową informację historyczną w postaci pigułki, jak i tych, którzy potrzebują przekazu niestandardowego, działającego na wyobraźnię, mniej historycznego a bardziej literackiego. Pierwsza część książki jest bowiem komiksem historycznym. Jego twórcami są utalentowany rysownik Jacek Frąś i autor scenariusza Grzegorz Janusz. Jeśli ktoś nie zna historii  o okrutnych postępkach księcia wobec swojej drugiej żony Anny Ziębickiej  i ich jedynego syna Henryka, zagłębienie się w lekturę komiksu będzie ciekawym przeżyciem. Stworzona na jego potrzeby legenda zawiera klasyczne dla tej formy przekazu elementy: nastrój grozy,  ingerencję sił nadprzyrodzonych w sprawy ludzkie w postaci diabłów i wciągającą historię zakończoną sprawiedliwie wymierzoną winowajcy karą.
      Uzupełnieniem komiksu jest świetne opracowanie dziejów Mazowsza i księstwa płockiego z czasów  Siemowita III. Jest to  mała książeczka autorstwa Małgorzaty Kwiatkowskiej pt. „Dzieje Siemowita III Piasta Płockiego urodzonego przed 1313 r. – zmarłego w 1381 r.” Jej atrakcyjność podnoszą  ciekawe, rozjaśniające tło historyczne  przypisy.
     Bogatą  formę graficzną wydawca -  Płocka Galeria Sztuki - uzupełnił kopią  jednej z dwóch mazowieckich monet tzw. półgroszem, wybitym z okazji zjednoczenia wszystkich ziem Mazowsza  za panowania Siemowita III .  Na awersie tej monety będącej podobno  rzadkością numizmatyczną, widnieje charakterystyczny napis - MONETA SEMOWITI a na rewersie - DUSIS MAZOWIE. 

Iwona

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

Wody (S)krwią płynące

Ewangelicy z płockiej guberni